Po co rekuperacja?

Jak zapewne zauważyłeś Ja, Ty i PN zajmowaliśmy się jedynie powietrzem usuwanym z Twojego domu. Jak wiesz przyroda nie znosi pustki. Pozostaje „prosta” kwestia, jeżeli usunąłeś
powietrze, to w to miejsce musisz wpuścić lub nawiać, najlepiej tą samą ilość powietrza.
W przypadku zastosowania wentylacji grawitacyjnej musisz zamontować nawiewniki okienne. Zgodnie z nową normą PN dotyczącą szczelności okien zapomnijmy o „tak zwanej infiltracji”, to po prostu nie działa. Czym tak naprawdę jest nawiewnik okienny? Jest to szczelina w ramie lub skrzydle okna. Zapytasz się jak duża? Jakieś 38 cm², inaczej mówiąc szczelina długa na 38 cm oraz wysoka na 1 cm. Co prawda przykryta z jednej i drugiej strony elementami osłaniającymi, ale nie zmienia to faktu, że w ramie prawie każdego zamontowanego w Twoim domu okna jest duży otwór, przez który w mniej lub bardziej kontrolowany sposób wpływa zimne powietrze (cytując klasyka- SORRY, taki klimat), nie wspominając o kurzu, pyłkach czy hałasie.

W przypadku „wentylacji mechanicznej zrównoważonej” zamiast nawietrzaków okiennych stosuje się instalację i elementy dzięki którym nawiewa się powietrze do pomieszczeń „czystych” w ilości, która zrównoważy usunięte powietrze.
Pokrótce przedstawiliśmy sytuację wentylacji wywiewnej.