Po co rekuperacja?

Na pewno wiesz po co wentylacja, ale po co jest rekuperacja, to już nie koniecznie.

Wentylacja, dla uporządkowania wiedzy przypominamy: nie można zbudować domu bez wentylacji – mamy wymóg prawny oparty o Dziennik Ustaw oraz Polską Normę Wentylacyjną, dla dobra samego budynku – trzeba się pozbywać wilgoci i zagrożenia powstawania grzybów i pleśni, a co najważniejsze dla ciebie oraz twojej rodziny, tylko w „zdrowym budynku” może żyć zdrowy człowiek.

Co na temat wentylacji w Twoim domu mówi Polska Norma (PN)?

Dokładnie mówi ona, że w budynku są pomieszczenia, które musimy wentylować. Są to: kuchnia, łazienka, WC, garderoba, kotłownia (ale to już oddzielny temat) – dla tych pomieszczeń wyznaczona została minimalna, zwracam uwagę na słowo minimalna ilość powietrza, którą trzeba usunąć z tych pomieszczeń. Ilość ta jest wyrażona w m³/h i dla różnych pomieszczeń ma odrębne wartości. Często w nowo budowanych domach istnieją również pomieszczenia o różnej nazwie oraz odmiennym przeznaczeniu, np. spiżarnia, schowek, pomieszczenie gospodarcze, pralnia, suszarnia. Czy z powodu innej nazwy niż ta zawarta w PN powinny być wentylowane? Rozsądek podpowiada – TAK – właśnie ze względu na ich przeznaczenie i funkcję. Oczywiście
są również inne pomieszczenia: strych, poddasze, czy piwnica, ale my zajmiemy się tylko pomieszczeniami znajdującymi się w strefie mieszkalnej, będącymi też pomieszczeniami ogrzewanymi lub bezpośrednio i funkcjonalnie z nimi związanymi.

Polska Norma mówi, że wentylacja działa 24 h na dobę (wentylacja grawitacyjna podobno też) oraz nakazuje usuwać z pomieszczeń powietrze w ilości:

kuchnia 50 – 70 m³/h, minimum !,
łazienka 50 m³/h, minimum !,
WC 30 m³/h, minimum !,
garderoba 15 m³/h, minimum !.
Może wydać się to dziwne, ale Polska Norma nie wspomina o rzeczywistej kubaturze tych pomieszczeń, ani o tym, że zimy w Polsce bywają mroźne.

Przykład 1
Jeżeli zdecydowali się Państwo na budowę domu o powierzchni np.: 100 – 110* m² to prawdopodobnie mają Państwo minimum: kuchnię, łazienkę, WC, może również garderobę,
czyli 50(70) + 50 + 30 + 15 (?)= 130 – 165 m³/h – według PN jest to minimalna ilość powietrza na godzinę jaką należy usunąć z domu .

Przykład 2
Jeżeli dom ma powierzchnię np. 120 -150* m² i posiada:
kuchnię, 2 łazienki, WC, garderobę i spiżarnię, czyli 50(70) + 2 x 50+30+2 x 15=210-230 m³/h – wg PN jest to minimalna ilość powietrza na godzinę jaką należy usunąć z takiego domu.
Teraz małe zadanie matematyczne. Na pewno pamiętają Państwo jakie pomieszczenia i w jakiej ilości znajdują się w Waszym wymarzonym, właśnie budowanym domu. Korzystając z ww. minimalnych ilości powietrza dla poszczególnych pomieszczeń, prosimy policzyć ilość powietrza wentylacyjnego w m3. Teraz przypomnę o doliczeniu pomieszczeń, które są u Państwa, tylko się inaczej nazywają, a w których może być więcej wilgoci niż w garderobie czy WC. Mowa o pralni, suszarni, czy o schowku pod schodami.

Przykład 3 . Twój dom

50(70)+……+……+……+……………= ………… m³/h

Drogi Inwestorze właśnie policzyłeś minimalną ilość powietrza jaką zgodnie z PN trzeba usuwać z Twojego domu co godzinę, przez całą dobę, 7 dni w tygodniu, przez cały rok. Pozostaje jeszcze policzenie kubatury części mieszkalnej dla Twojego domu.
Najłatwiej pomnożyć powierzchnię użytkową* x wysokość pomieszczeń albo sprawdzić to w projekcie.
Jeżeli znasz już te dwa wynik to je zapamiętaj lub lepiej zapisz.

Kubatura Twojego domu* ……… w m³

Ilość usuwanego powierza ……… w m³/h
———————
podzielić =

Pytanie brzmiało:
co jaki czas wymienisz całe powietrze?

Odpowiedź: co ………….….. godziny.